Putin ve İsrail

Putin ve İsrail
Umarım Vladimir Putin, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid televizyonda “İsrail'in Rusya ile Ukrayna arasındaki herhangi bir savaşta ABD'nin yanında yer alacağını ve her zaman Amerikalı stratejik müttefikleriyle uyumlu adımlar atacağını” söylediğinde onu dinlemiştir.

 

 

Abdel Bari Atwan

 

raialyoum

 

Umarım Vladimir Putin, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid televizyonda “İsrail'in Rusya ile Ukrayna arasındaki herhangi bir savaşta ABD'nin yanında yer alacağını ve her zaman Amerikalı stratejik müttefikleriyle uyumlu adımlar atacağını” söylediğinde onu dinlemiştir. Rusya devlet başkanı şimdiye kadar bu ırkçı işgalci devletin en büyük savunucularından biri oldu ve Suriye'ye yönelik mükerrer saldırılarına, Filistin topraklarının ilhakına, iki devletli çözümün ortadan kaldırılmasına, Filistinli masumların katledilmesine ve Gazze Şeridi'nde çoğunluğu Rus yanlısı olan iki milyon insanın “açlık kuşatmasının” sıkılaştırılmasına göz yumdu.

 

Arapların çoğu - işgal devleti ile ilişkileri normalleştiren ve ABD'ye bağımlı yöneticiler dışında - Rusya'yı stratejik bir müttefik olarak görüyor. Kendilerini tehdit eden ve ülkelerini mahveden tüm savaşların arkasında duran ABD'nin küresel hegemonyasını sona erdirmeyi amaçlayan Çin-Rusya ittifakını destekliyorlar.

 

Rusya, İsrail'e zor zamanlarda güvenilebilecek bir dost gibi davrandı. Bu nedenle, son beş yılda Suriye'ye 300'den fazla hava ve füze saldırısı gerçekleştirmesine izin verdi. Buna son zamanlarda Rus hava üssü Hmeimim'den sadece 50 km uzaklıktaki Lazkiye limanına yapılan saldırı da dâhil.

 

Rusya her zaman Filistin topraklarını gasp etmek için göç eden Rus kökenli bir milyon İsrailliyi, Suriye'de çoğu sivil olmak üzere yüzlerce insanı öldüren ve sakat bırakan askeri ve sivil hedeflere yönelik işgalci saldırılarına göz yummak için bir bahane olarak gösterirdi. İsrail dışişleri bakanının -ve müstakbel başbakanın- aldığı pozisyon, bu duruşun başarısızlığını ve saflığını gösteriyor. Moskova'ya sırtını dönen ve son derece hassas bir anda açıkça rakibinin tarafını tutan bu sözde dosta yönelik Rus politikalarının yeniden düşünülmesi gerektiğinin de işareti anı zamanda.

 

Rusya ve Putin, çoğu Yahudi olmayan ya da Yahudi olarak tanınmayan “bir milyon Rus İsrailli” kartını, anavatanlarına düşmanlık yapan bu ırkçı devlete karşı çevirmelidir.

 

RT'nin Arapça servisi, Rusya'nın İsrail'in Suriye'ye yönelik saldırılarına neden yanıt vermediğini veya Suriye ordusunun onları püskürtmek için S-300 füzelerini kullanmasına neden izin vermediğini açıklaması için bir Rus albayı ağırladığında, o, “Biz İsrail ile düşmanlık içinde değiliz. Suriye'ye İsrail’le savaşmak için değil, teröristlerle savaşmak için gittik” demişti.

 

Bu uzman ya da hükümet sözcüsü, şimdi bize Lapid'in açıklamalarının İsrail'in ABD'ye boyun eğdiğini kabul etmek anlamına gelip gelmediğini veya İsrail'in herhangi bir savaşta Rusya'nın düşmanlarının yanında yer alacağını ilan etmesinin kendileriyle hasımlık yapmak olup olmadığını söylemelidir.

 

Cevabın çok uzun sürmeden gelmesini umuyoruz.

 

 

Çeviri: Medya Şafak