slogan
     

Öldürülen Mossad Ajanı X, Hizbullah'a Bilgi Sızdırmış

29 Mart 2013 Cuma

Bu basın raporları ayrıca Zygier’in Hizbullah temsilcisini Mossad için çalışmak üzere istihdam ettiğine inandığını, ancak gerçekte Hizbullah üyesinin onunla ikili oynayarak, Zygier’in verdiği bütün bilgileri Hizbullah liderliğine aktardığını açığa çıkardı.

Avustralyalı Mossad ajanı tasfiye mi edildi?


Press TV


İsrail rejiminin bir Avustralyalı-İsrailli Mossad ajanının en güvenlikli hapishanelerden birinde intihar ettiğini doğrulamasından yaklaşık altı hafta sonra, ölümünün intihar mı yoksa cinayet mi olduğu hâlâ net değil.


Avustralya ve Avrupa basınının haberlerine göre, Mahkûm X olarak da bilinen ajan Ben Zygier, başlangıçta Mossad'lı eğiticileri tarafından, İran'a ticari bir görüntü altında girebilmesi amacıyla, bu ülkeyle iş yapan firmalara sızma misyonu için 2005'te Avrupa'ya gönderilmişti.

Zygier, orta büyüklükte bir Avrupalı şirkette gizlenmeyi başarsa da, İran'a girme misyonunda başarısız oldu ve kendisine İsrail'e dönme emri verildi.  

“Melbourne'un önde gelen bir Yahudi ailesinde doğan ve genç bir adamken İsrail'e göç eden coşkulu bir Siyonist” olarak tanımlanan Zygier'e daha sonra Mossad tarafından, koleje devam etmek için Ben Alon sahte adıyla doğum yeri olan Avustralya'ya dönme izni verildi.   

Haberler ayrıca Zygier'in, Şubat 2008'de Avustralya'ya dönmesinin ardından Melbourne Üniversitesi'ndeki Lübnan Hizbullah üyeleriyle, onları Mossad için istihdam etmek üzere resmi olmayan, bağımsız çabalar doğrultusunda yakınlık kurduğunu aktarıyor.   

Raporlar Zygier'in, görünüşte Doğu Avrupa'daki önemli bir Hizbullah temsilcisinin güvenini kazanmak için Lübnan'daki iki önemli Mossad unsurunu “istemeden” ifşa ettiğini ve onların tutuklanarak hapse girmesine neden olduğunu söylüyor.


Bu basın raporları ayrıca Zygier'in Hizbullah temsilcisini Mossad için çalışmak üzere istihdam ettiğine inandığını, ancak gerçekte Hizbullah üyesinin onunla ikili oynayarak, Zygier'in verdiği bütün bilgileri Lübnan'daki Hizbullah liderliğine aktardığını açığa çıkardı. 

Sonuç olarak iki Mossad unsuru, Ziyad el-Humsi ve Mustafa Ali Avadeh Mayıs 2009'da Lübnan'da tutuklandı ve uzun hapis cezalarına çarptırıldı.  

İngiliz günlük Independent gazetesine göre, Zygier'in Mossad sırlarını sızdırması kötü şöhretli casusluk teşkilatı tarafından en büyük “ihanet” olarak görüldü ve Şubat 2010'da İsrail'e geri çağrılmasına, ardından derhal tutuklanmasına ve azami güvenlikli bir cezaevine konulmasına neden oldu. 

Ancak, Mossad'ın onun Hizbullah unsurlarına bilgi taşıdığına ikna olması ve öfke duyması nedeniyle Zygier İsrail hapishanesinde öldürülmüş gibi görünüyor.


Bu, tecrit hücrelerindeki tuvaletler dışında her yerin 24 saat kamerayla izlendiği azami güvenlikli bir hapishanede gerçekleşti. 

İsrail rejimi iki ay önce, Zygier'in hücresinin tuvaletinde bir yatak çarşafıyla kendini astığını iddia etmişti. 
 

medyasafak.com

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg