slogan
     

Suudi Ajanların El Kaideci Bağlantıları, Irak’ta Terör Misyonu Başlattı

19 Mart 2013 Salı

Press TV’nin haberine göre Suudi Arabistan’ın istihbarat servisleriyle bağlantılı bir El Kaide grubu, 600 üyesini terörist saldırılar gerçekleştirmek üzere Irak’ın güneyindeki Basra kentine gönderdi.

Habere  göre teröristlere boru hatlarını havaya uçurma, petrol rafinerilerine saldırı düzenleme ve şehirde etnik şiddeti teşvik etme emri verildi. 


Yazıda ayrıca teröristlerden bazılarına, Suudi Arabistan'ın Medine şehrindeki El Selam Üniversitesi tarafından çıkarıldığı düşünülen sahte kimlik kartları verildiği belirtildi.

Bu kişilerin Suriye-Irak sınırında eğitim aldıkları ve Irak'ın Samara, Bağdat, Kerbela, ve Necef şehirlerindeki dini mekanlara saldırılar düzenlemeyi planladıkları aktarılıyor. 

Irak hükümeti, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye'nin ülkede şiddeti ve etnik bölünmeleri teşvik etmek için bir kampanyaya öncülük ettiğini söylüyor.  

Ocak 2013'te Irak güvenlik güçleri, ülkeye giriş yapan 250 Suudi destekli Vehhabi teröristi tutuklamıştı. 

Orta Fırat bölgesinde aktif olan teröristlere, Irak çapında farklı şehirlerde silahlı operasyonlar düzenleme emri verildiği aktarılıyor.

Irak ordusundaki bir komutana göre Suudi casus şefi Bender bin Sultan bin Abdülaziz El Suud, ülkede terörist operasyonlar için 250 milyon dolar aktardı. 

Iraklı komutan ayrıca Bender bin Sultan'ın firari Irak Başkan Yardımcısı Tarık el Haşimi'yi terörist saldırılar düzenlemek için sakladığını söyledi.  

Irak'ta şiddet, Iraklı yetkilileri ve Şii Müslümanları hedef alan bir ölüm mangasını yönetmekle suçlanan El Haşimi için bir tutuklama kararının çıkarıldığı Aralık 2011'den itibaren yükseldi.
 

Buna yanıt olarak Irak hükümeti ülke çapında güvenliği arttırma yolunda adımlar atıyorlar.
 

medyasafak.com

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg