slogan
     

Filistin Direnişinin İsrail’e verdiği yeni mesajlar

13 Kasım 2018 Salı

Filistin Direnişi tarafından ateşkesin kabul edilmesi, İsrail’in hiçbir karşılık almaksızın Gazze’ye saldırı döneminin son bulduğu ve saldırısının tekrarı durumunda şimdikinin birkaç misli cevaba katlanmak zorunda kalacağı mesajını içermektedir.

 

 

13 Kasım 2018

 

 

Alalam.ir

 

 

Mısır'ın aracılığıyla Filistin direniş kuvvetleri ile İsrail arasında ateşkese varıldı.

 

Analiz:

 

- Filistin Direnişi tarafından ateşkesin kabul edilmesi, İsrail'in hiçbir karşılık almaksızın Gazze'ye saldırı döneminin son bulduğu ve saldırısının tekrarı durumunda şimdikinin birkaç misli cevaba katlanmak zorunda kalacağı mesajını içermektedir.

 

- Filistinlilerin Siyonist rejimin Pazar gecesi yaptığı saldırıya verdiği cevap, direniş güçlerinin füze gücünü İsraillilerin yüzüne daha kuvvetli bir şekilde çarptı ve Demir Kubbe'si ile övünen bu rejimi, darbelere açıklığı ve güvenliği hakkında ciddi sorularla yüz yüze getirdi.

 

- İsrail bu son saldırıların ışığında, tehdit ya da rüşvet yoluyla tüm Arap şeyhliklerini kendi safına çekse bile Filistinlilerin hakları ve işgal karşısında mücadele şiarlarında sabit kalan Direniş Ekseninin hâkimiyetindeki kuzey ve güney sınırları hakkında ciddi endişe duyması gerektiği neticesine vardı.

 

- Gazze'de son iki günde gerçekleşen bu hadisede direniş fraksiyonlarının ellerinin üstün olması öyle gözüküyor ki Trump'ın “yüzyılın anlaşması” projesini de yeni sorunlarla yüz yüze getirmiş oldu.  ABD bu projeyi ıslah edip erteleyecek mi yoksa Filistin sahasındaki gerçeklere göz yumup uygulanmasında ısrar mı edecek? Bu sorunun cevabı önümüzdeki günler ve aylarda belli olacak.

 

 

Çeviri: Medya Şafak

 

Öne Çıkan Haberler

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg

ÖZEL: İlk kez: Devrim Muhafızları ve Hizbullah'ın Bosna

48330-hqdefault.jpg