slogan
     

İsrail ve Suudi genelkurmay başkanları Washington’da “İran tehlikesini” konuştu

18 Ekim 2018 Perşembe

İsrail’in Kan medya kurumunun bildirdiğine göre Salı günü ABD’de gerçekleşen Şiddet Yanlısı Aşırılıkçı Örgütlerle Mücadele Konferansı’nda görüşen taraflar, İran dahil olmak üzere pek çok bölgesel sorunu masaya yatırdı.

 

 

İsrail medyası, Siyonist rejim genelkurmay başkanı Gadi Eizenkot'un Suudi mevkidaşı General Feyyad b. Hamid Raqed el-Ruwaili ile Washington'da bir araya geldiğini yazdı. Bu durum Tel Aviv'in Fars Körfezi'ndeki Arap krallıklarıyla yürüttüğü gizli ilişkileri açıktan sürdürme yönüne gittiğini gösteriyor.

 

İsrail'in Kan medya kurumunun bildirdiğine göre Salı günü ABD'de gerçekleşen Şiddet Yanlısı Aşırılıkçı Örgütlerle Mücadele Konferansı'nda görüşen taraflar, İran dahil olmak üzere pek çok bölgesel sorunu masaya yatırdı.

 

Siyonist rejim genelkurmay başkanı Eizenkot'un Ruwaili dışında pek çok başka Arap ülke lideriyle de aynı konular çerçevesinde bir dizi temaslarda bulunduğunu belirten kaynak, bu ülkelerin ismini vermedi.

 

Eizenkot ve Ruwaili arasındaki buluşma kamuoyuna bildirilen ilk resmi görüşmeleri oldu.

 

Eizenkot daha önce (geçtiğimiz Kasım) Suudi sermayeli Elaph internet gazetesine demeç vermiş ve Tel Aviv'in Tahran karşısında Riyad ile birlikte istihbarat paylaşımına hazır olduğunu söylemişti. Eizenkot “Suudi Arabistan ve diğer ılımlı Arap ülkeleriyle İran karşısında istihbarat paylaşımına hazırız. Bizimle Suudi Arabistan arasında pek çok ortak çıkar mevcut” şeklinde konuşmuştu.

 

Öte yandan Suudi veliaht prensi Muhammed b. Selman da Nisan ayında TIME dergisine verdiği bir röportajda “İki rejimin ortak bir düşmanları (İran) olduğunu ve Filistin meselesi çözülür çözülmez ilişkilerini normal hale getirebileceklerini” söylemişti.

 

 

www.medyasafak.net

 

 

Öne Çıkan Haberler

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg

ÖZEL: İlk kez: Devrim Muhafızları ve Hizbullah'ın Bosna

48330-hqdefault.jpg

ÖZEL: Leyla Halid, Medya Şafak'a röportaj verdi

Leila_Khaled.jpg

ÖZEL: FHKC Siyasi Büro Başkanı Semir Loubani, Filistin

C7rqqs3XQAEqSTZ.JPG

ÖZEL: Enis Nakkaş Medya Şafak'a konuştu

thumbnail_17424786_10155120138019666_3732111168710872410_n.jpg