slogan
     

Suudiler Kuzey Lübnan’daki Kamplarda El Kaide Unsurlarını Eğitiyor

21 Mayıs 2012 Pazartesi

Filistin’de yayınlanan haftalık El Menar gazetesi, Suudi Arabistan’ın Suriye’ye göndermek üzere Lübnan’ın kuzeyinde kurulan kamplarda El Kaide militanlarını eğittiğini yazdı.

http://www.medyasafak.com/resim/haber/13910226000082_PhotoA_605077842521.jpg
Suudiler Kuzey Lübnan’daki Kamplarda El Kaide Unsurlarını Eğitiyor
 


Filistin’de yayınlanan haftalık El Menar gazetesi, Suudi Arabistan’ın Suriye’ye göndermek üzere Lübnan’ın kuzeyinde kurulan kamplarda El Kaide militanlarını eğittiğini yazdı.

El Menar, siyasi gözlemcilere dayandırdığı haberinde, Arabistan istihbaratının aylar öncesinden Lübnan’ın Suriye sınırına yakın kuzey bölgesindeki El Kaide’ye bağlı silahlı grupların arasına sızdığını yazdı.

Riyad’ın, Amerika’nın talebi üzerine Libya’daki silahlı güçleri de desteklediğinin kaydedildiği haberde, bu milisleri kendi çıkarları ile Amerika ve İsrail’in çıkarları uğruna kullandığının altı çizildi.

Önceden beri Irak’ta bombalı eylem düzenleyen silahlı gruplar, Suriye’de terörist eylemler düzenlemek üzere hâlen Suudi Arabistan tarafından destekleniyor.

Silahlı grup üyelerinin doğrudan Irak üzerinden Suriye’ye geçiş yapmadıklarının kaydedildiği haberde, bu kişilerin Suriye’ye gönderilmek üzere önce Kuzey Lübnan’daki kamplarda eğitildikleri vurgulandı.

Suudi hükümetinin, Suriye halkına yönelik bombalı eylemlerde kullanmak üzere bir grup El Kaide üyesini kendi topraklarında eğittiği biliniyor.

Suudi Arabistan’ın aşırı ve terörist gruplarla mücadelede ikircikli davrandığının altını çizen siyasi gözlemciler, hâlihazırda Suriye’de faaliyet gösteren aşırı grupların, Fars Körfezi ülkelerindeki zalim yönetimleri devirme taleplerinden vazgeçtikten sonra Arabistan tarafından eğitilerek Suriye topraklarına gönderilen gruplar olduğunu kaydettiler.

El Menar’da yayınlanan haberin devamında şunlar kaydedildi: “Amerika ve Suudi Arabistan Yemenli güçleri, bu ülkenin güneyinde faaliyet gösteren El Kaide’ye karşı kullanıyorlar. Çünkü Washington ve Riyad, Güney Yemen’in, Fars Körfezi’ndeki Amerikan üssü aleyhinde faaliyet gösteren bir merkeze dönüşmesinden veya Yemen-Arabistan sınırından giren silahlı milislerin Arabistan’a girerek tehlike oluşturmalarından korkuyor.”

Haberde gözlemcilerin, Amerika’nın ve Arabistan’ın da karıştığı Güney Yemen’deki savaşın El Kaide karşıtı bir savaş sayılamayacağını, çünkü Arabistan’dan mali yardım ve Amerika’dan istihbarat desteği alan El Kaide’ye bağlı öteki İslamcı grupların, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya kadar kargaşanın hâkim olduğu bütün ülkelerde faaliyet gösterdiklerini ifade ettikleri kaydedildi.

medyasafak

 

 
Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg