slogan
     

“Kongre’den Savaş Kararı Çıkması Zor”

2 Eylül 2013 Pazartesi

Oklahama Senatörü Cumhuriyetçi James Inhofe, Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul ve başka bir cumhuriyetçi Peter King Başkan Obama’nın saldırı planının yeterli desteği almasının mümkün gözükmediğini söyledi.

“Kongre'den Savaş Kararı Çıkması Zor”

ABD Başkanı Obama Kongre üyelerini Suriye savaşına ikna etmek için kulis faaliyetlerine başladı. Obama Cumartesi günü Suriye konusunda askeri güç kullanımı meselesini tartışmayı Kongre'ye havale etmişti.

Bazı Kongre üyeleri ise 9 Eylül'de yapılacak görüşmelerde Suriye savaşına destek kararı çıkması konusunda oldukça şüpheliler.

Oklahama Senatörü Cumhuriyetçi James Inhofe, Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul ve başka bir cumhuriyetçi Peter King Başkan Obama'nın saldırı planının yeterli desteği almasının mümkün gözükmediğini söyledi.

Kendisi askeri müdahaleyi destekleyen King, Pazar günü Fox News'e yaptığı açıklamada “Kongre'den onay almak zor olacak, özellikle de önümüzdeki dokuz günde muhalefetin buna karşı hareket etme imkanı düşünüldüğünde” dedi.

NBC News tarafından gerçekleştirilen yeni bir anket Amerikalıların %80'inin Obama'nın Suriye'de kuvvet kullanmadan önce Kongre'nin desteğini alması gerektiğine inandığını gösteriyor.

Obama öte yandan dışardaki müttefiklerinin desteğini almada da zorlanıyor. Britanya Başbakanı David Cameron, milletvekilleri Suriye'deki askeri operasyon çağrısını reddettiğinde küçük düşürücü bir yenilgi almıştı.

Öte yandan, bazı analistler Obama'nın, kendisi aksi yönde görüş beyan etse de topu Kongre'ye atmak suretiyle savaş kararı alınmasını engellemeyi planladığını iddia ediyorlar.

medyasafak.com

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg